Czy adwokatom można ufać?

Sprawy, z którymi zgłaszamy się do kancelarii adwokackich, raczej nigdy nie są dla nas proste. Gdyby były, moglibyśmy samodzielnie się nimi zająć, a jednak tak nie jest, dlatego zawsze oczekujemy tego, że ktoś bardziej doświadczony pomoże nam wyjść z nich obronną ręką, bez zaznania żadnych szkód. Kancelaria adwokacka to jedno z takich miejsc, które oferuje nam nieocenioną pomoc. Czy jednak rzeczywiście możemy w pełni zaufać pracującym w niej osobom? Czy adwokaci aby na pewno zawsze zechcą nam pomóc, czy może w niektórych przypadkach okaże się to wręcz niemożliwe, chociażby z uwagi na etykę zawodową lub zwykłą ludzką moralność?

Musimy wiedzieć, że żaden adwokat nie działa nigdy na własną rękę. Każdy prawnik podlega bowiem konkretnym przepisom, do których sami mamy otwarty wgląd i z którymi w każdej chwili, jeśli tylko tego chcemy, możemy się zapoznać. W tej sposób odkrywamy przed sobą wszystkie tajniki zawodu. Dowiadujemy się, że każdy adwokat podlega tajemnicy zawodowej, a zatem nie wolno mu przekazywać dalej tych informacji, które sami mu podamy jako jego klienci. Wszystkie nasze sprawy są więc odpowiednio chronione przed ujawieniem. Nie musimy obawiać się, że dane, które przekażemy adwokatowi, trafią w niepowołane i nieodpowiednie ręce. Oczywiście od tej reguły występuje jeden wyjątek, z którego istnienia też warto zdawać sobie sprawę. Adwokat ma prawo przekazać informacje na temat klienta dalej, jeżeli tylko są one związane z postępowaniem karnym.

Mimo wszystko w większości sytuacji tym jednym szczególnym wyjątkiem nie będziemy musieli w ogóle się przejmować. Zdajmy więc sobie sprawę z tego, że kancelaria adwokacka jest miejscem, w którym uzyskujemy pomoc i w którym możemy opowiedzieć o wszystkich nurtujących nas kwestiach. Adwokaci wykonują zawód zaufania publicznego i naprawdę potrafią dochować tajemnicy. Gdyby tak nie było, już dawno temu utraciliby swój tytuł.

Przeczytaj również

1 thought on “Czy adwokatom można ufać?

  1. Dobremu adwokatowi zależy na wygraniu sprawy i zachowaniu tajemnicy, w ten sposób kreuje swoje doświadczenie, prestiż i finanse.

Comments are closed.