Ile kosztuje wynajęcie prawnika?

Pytanie o to, ile kosztuje prawnik, jest bardzo złożone. Całkowity bowiem koszt porad prawnych zależy między innymi od stopnia złożoności danej sprawy, renomy adwokata i wielu innych czynników.

I chociaż wydawać by się mogło, że na takie usługi pozwolić sobie mogą wyłącznie najbogatsi, to na szczęście w ostatnich latach dość sporo się w tym względzie zmieniło. Wiadome jest przecież, że prawo dotyczy każdego obywatela i dlatego ustawodawcy włożyli sporo pracy, aby umożliwić dostęp do pomocy adwokackiej każdemu zainteresowanemu. Pomimo jednak tego, że cena porad prawnych to temat bardzo złożony, to postaramy się oszacować, chociaż przybliżone ich koszty.

No dobrze, a więc jak wyglądają aktualnie stawki za porady prawne? Biorąc pod uwagę kilka najpopularniejszych czynników, można śmiało wysunąć tezę, że kwota, którą trzeba wydać na udzielenie stosunkowo prostej porady prawnej przez adwokata to koszt rzędu 100-300 złotych. Jeśli z kolei zechcemy sporządzić na przykład pismo urzędowe, czy też umowę, to wówczas trzeba liczyć się z nieco większym wydatkiem sięgającym nawet 500 złotych. Oczywiście tak jak we wcześniejszych przypadkach, także i tutaj wpływ na cennik ma poziom skomplikowania dokumentu, czy też jego długość. Warto dodać, że różnice w cenach mogą występować nawet w obrębie tego samego podmiotu. Dla wielu osób może być to dość zaskakujące, że ta sama kancelaria prawnicza może różnie wyceniać swoje usługi. Tutaj jednak warto wyjaśnić, że chodzi po prostu o wycenę konkretnego adwokata.

Jak w każdym innym miejscu, także i w kancelariach pracują przecież zarówno adwokaci o większym, jak i mniejszym doświadczeniu. Biorąc to pod uwagę, nikogo nie powinno więc dziwić, że porada prawna u tego pierwszego specjalisty zawsze będzie nieco droższa w porównaniu do usług prawnika dopiero rozpoczynającego swoją zawodową karierę.

Jeśli więc wybieramy się do prawnika po poradę, to z pewnością warto wziąć także ten aspekt pod uwagę.

Przeczytaj również

1 thought on “Ile kosztuje wynajęcie prawnika?

  1. Im lepszy prawnik, tym droższe będą jego usługi. W sądach toczy się walka o poważne sprawy i pieniądze, więc opłaca się zainwestować w prawnika.

Comments are closed.